Wniosek o interpretację podatkową Gdańsk.
Definicje, przepisy i porady prawne. Podstawowe informacje na temat interpretacji podatkowej.

Zobacz spis treści:

Pojęcia i definicje.

Indywidualna interpretacja podatkowa – oficjalne wyjaśnienie organu podatkowego, które tłumaczy, w jaki sposób należy stosować przepisy prawa podatkowego, na wniosek podatnika.

Wniosek ORD-IN – wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Poprawne wypełnienie wniosku wymaga od składającego dokładnego opisu sytuacji, w której się znalazł oraz jego stanowisko.

Podatnik – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. 

Kiedy warto złożyć wniosek?

Najczęściej wniosek składamy w momencie kiedy nie rozumiemy, jak należy zastosować przepis podatkowy lub mamy obawy, że takie zastosowanie przepisu podatkowego spowoduje konsekwencje podatkowe.

Jeżeli mamy duże wątpliwości a orzecznictwo w tym zakresie lub ktoś, kto nam próbuje wytłumaczyć zawiłości związane z podatkami, nie ma jednoznacznego zdania, to warto złożyć wniosek i uzyskać oficjalną odpowiedź organów podatkowych a właściwie ministerstwa finansów jak stosować konkretny przepis w konkretnym przypadku.

Koszt interpretacji jest niewielki. Zadanie jednego pytania to opłata w wysokości 40 złotych. W innym przypadku warto zgłosić się do kancelarii radcy prawnego. Odpowiedź otrzymamy w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące. 

Co powinien zawierać wniosek o interpretację podatkową?

Najważniejszym elementem wniosku jest wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego. Co to właściwie znaczy? Musimy opisać jak najbardziej szczegółowo sytuację podatkową, z którą mamy do czynienia oraz w jaki sposób uważamy, że powinniśmy się w tej sytuacji zachować. 

Opisujemy stan faktyczny i stan prawny, zadajemy pytanie i odpowiadamy na nie.  Rolą organu jest stwierdzenie czy nasza odpowiedź jest prawidłowa. Jeśli organ stwierdzi nieprawidłowość, otrzymamy uzasadnienie, do którego powinniśmy się zastosować.

SKONTAKTUJ SIĘ!

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Kancelaria Radcy Prawnego Grzegorz Kubiak. NIP 9570712920 ; REGON 220637307. Adres siedziby: ul. Chrobrego 79F lok.1.2 80-414 Gdańsk. Dane te będą przetwarzane przede wszystkim w celu załatwienia sprawy opisanej w formularzu zgodnie z Polityką Prywatności.