Optymalizacja oraz doradztwo podatkowe Gdańsk

Zobacz spis treści:

Uporządkuj swoje podatki. Nasza gdańska kancelaria prawna podzieli się wiedzą we wszystkich kwestiach podatkowych. Świadczymy usługi w zakresie podatków dochodowych (CIT i PIT), podatków obrotowych (VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych, akcyza) oraz podatków majątkowych (podatek od nieruchomości, podatek rolny i leśny, podatek od spadków i darowizn).

Bez względu na to, jak bardzo skomplikowana jest sytuacja podatkowa w Twojej firmie, będziemy w stanie Ci pomóc.

Sporządzamy pisma w toku postępowań, w tym odwołania, zażalenia i skargi do sądów administracyjnych. Reprezentujemy interesantów przed organami kontroli podatkowej, skarbowej i postępowaniach podatkowych.

Bieżąca obsługa podatkowa Gdańsk

Doradztwo podatkowe wymaga od naszych prawników nie tylko znajomości obowiązującego prawa podatkowego, ale również bezbłędnej obserwacji i zrozumienia zmian, które w Polsce zachodzą nad wyraz często. Nowelizacje i różne modyfikacje sprawiają, że schematy podatkowe potrafią zmienić się z dnia na dzień.

Pomimo że rozliczanie podatków następuje raz w roku, to warto adaptować się do wyżej wspomnianych zmian, po to, by optymalizować podatki w prowadzonej działalności na bieżąco.

Doradztwo podatkowe Gdańsk

Większość z nas traktuje podatki, jak zło konieczne. Nie ważne czy jesteś jednym z właścicieli spółki, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, podatków nie unikniesz. Więc skoro i tak musimy je płacić, róbmy to mądrze.

Zaczniemy od sprawdzenia, która z form opodatkowania jest najkorzystniejsza dla Twojego biznesu. Rozważymy wszystkie za i przeciw, by móc zdecydować, czy warto coś zmienić. Wielu przedsiębiorców decyduje się na rozwiązania, które nie są optymalne, a jedynie wygodne dla księgowych. Chcemy to zmienić. Musisz wiedzieć, że istnieją legalne sposoby na zmniejszenie podatków, więc warto się nimi zainteresować lub przekazać dowodzenie w odpowiednie ręce.

Metody optymalizacji podatkowej Gdańsk

Problemy podatkowe dotyczą każdego przedsiębiorcy. Najczęstszym pytaniem, jakie pojawia się w trakcie wydania opinii podatkowej to: „jak płacić mniejsze podatki”? Otóż optymalizacja podatkowa to właściwie dobór odpowiedniej strategii podatkowej dla firmy, którą prowadzi przedsiębiorca. Istotny jest fakt, że ten rodzaj czynności przeprowadzony zgodnie z prawem jest w pełni legalny.

Uporządkowane i przemyślane przez prawników działania pozwolą zmniejszyć, a w niektórych przypadkach całkowicie uniknąć płacenia podatków.

Przykładowe działania:

 • amortyzacja,
 • wybór formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa,
 • przeniesienie wartości nadwyżki do rozliczenia na następny okres,
 • wykorzystywanie ulg,
 • połączenie spółek,
 • przeniesienie działalności za granicę.

Często stosuje się kilka metod podatkowych równocześnie. Z drugiej strony ich zastosowanie w Polsce wymaga dokładnej analizy przepisów podatkowych, by zminimalizować ryzyko pomyłki interpretacyjnej, która może doprowadzić do ukarania podatnika.

Łatwiejszą drogą wydaje się przeniesienie firmy za granicę. Znalezienie tak zwanego raju podatkowego może skutkować bardzo niskimi podatkami lub ich brakiem. Jest to jak najbardziej legalny środek optymalizacji podatkowej.

Podatki w spółce jawnej, a podatki w spółce z o.o.

Spółka jawna co do zasady nie jest podatnikiem podatku dochodowego – podatnikami są jej poszczególni wspólnicy. Jednak w pewnych okolicznościach może się nim stać. Za to jest podatnikiem na potrzeby podatku od usług i towarów (VAT). Jeśli chodzi zaś o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to ta jest podatnikiem podatku od osób prawnych – CIT oraz podatnikiem VAT co powoduje, że musi ona prowadzić pełną księgowość.

Spółka jawna może również prowadzić ewidencję księgową jak spółka z o.o., jednak obowiązek prowadzenia występuje, dopiero gdy:

 • Przychody netto spółki przekraczają 2 mln euro w danym roku.
 • Wspólnikiem w spółce jawnej jest osoba prawna (na przykład spółka z o.o.) niezależnie od wysokości osiąganych przychodów.

Kontrola podatkowa oraz odpowiedzialność karno-skarbowa Gdańsk

Może zdarzyć się sytuacja, gdzie Twoja firma otrzyma pismo o poddaniu kontroli podatkowej. Nie bój się. Współpraca z naszą gdańską kancelarią prawną przyniesie korzyści. Zapewnimy przedsiębiorcom odpowiednią reakcję i zweryfikujemy zawiadomienie.

Czas, który otrzymuje przedsiębiorstwo na przygotowanie się do kontroli, wynosi co najmniej 7 dni. Wykorzystamy go na przygotowanie Twojej firmy do kontroli. Masz prawo odmówić przyspieszenia procesu, jeśli organ kontrolujący chciałby przeprowadzić kontrolę przed ich upływem.

Przygotowujemy wszystkie potrzebne dokumenty, sprawdzimy każdy wydatek stanowiący koszt uzyskania przychodów oraz skontrolujemy zgodność dostawy i nabycie towarów w świetle przepisów ustawy o podatku VAT.

Jeśli Twoja firma prowadziła interesy oraz rozliczała się zgodnie z obowiązującym prawem, nie masz o co się martwić. Odpowiedzialność karno-skarbowa dotyczy przestępstw lub wykroczeń skarbowych.

Uchylanie się od płacenia podatków świadomie nie informując o tym organu skarbowego, jest działaniem na szkodę Skarbu Państwa. Działania sprzeczne z prawem traktowane są jako oszustwo podatkowe.

Konsekwencją takich działań jest odpowiedzialność karna. Czynności traktujące o uchylaniu się od opodatkowania:

 • zatajanie dochodów,
 • uzyskiwanie dochodów z niezarejestrowanej działalności,
 • fałszywe zeznania podatkowe,
 • dorabianie dokumentów.

SKONTAKTUJ SIĘ!

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Kancelaria Radcy Prawnego Grzegorz Kubiak. NIP 9570712920 ; REGON 220637307. Adres siedziby: ul. Chrobrego 79F lok.1.2 80-414 Gdańsk. Dane te będą przetwarzane przede wszystkim w celu załatwienia sprawy opisanej w formularzu zgodnie z Polityką Prywatności.