Pojęcia i definicje.
Indywidualna interpretacja podatkowa – oficjalne wyjaśnienie organu podatkowego, które tłumaczy, w jaki sposób należy stosować przepisy prawa podatkowego, na wniosek podatnika.
Wniosek ORD-IN – wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Poprawne wypełnienie wniosku wymaga od składającego dokładnego opisu sytuacji, w której się znalazł oraz jego stanowisko.
Podatnik – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.
Kiedy warto złożyć wniosek?
Najczęściej wniosek składamy w momencie kiedy nie rozumiemy, jak należy zastosować przepis podatkowy lub mamy obawy, że takie zastosowanie przepisu podatkowego spowoduje konsekwencje podatkowe.
Jeżeli mamy duże wątpliwości a orzecznictwo w tym zakresie lub ktoś, kto nam próbuje wytłumaczyć zawiłości związane z podatkami, nie ma jednoznacznego zdania, to warto złożyć wniosek i uzyskać oficjalną odpowiedź organów podatkowych a właściwie ministerstwa finansów jak stosować konkretny przepis w konkretnym przypadku.
Koszt interpretacji jest niewielki. Zadanie jednego pytania to opłata w wysokości 40 złotych. W innym przypadku warto zgłosić się do kancelarii radcy prawnego. Odpowiedź otrzymamy w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące.
Co powinien zawierać wniosek o interpretację podatkową?
Najważniejszym elementem wniosku jest wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego. Co to właściwie znaczy? Musimy opisać jak najbardziej szczegółowo sytuację podatkową, z którą mamy do czynienia oraz w jaki sposób uważamy, że powinniśmy się w tej sytuacji zachować.
Opisujemy stan faktyczny i stan prawny, zadajemy pytanie i odpowiadamy na nie. Rolą organu jest stwierdzenie czy nasza odpowiedź jest prawidłowa. Jeśli organ stwierdzi nieprawidłowość, otrzymamy uzasadnienie, do którego powinniśmy się zastosować.